Z wypadaniem włosów zmagają się (przede wszystkim) mężczyźni w wieku 20-50-ciu lat. Problem ten może mieć różne podłoża – może być uwarunkowany genetycznie (androgenowe wypadanie włosów), jak i mieć związek ze stresem, złą dietą lub przebytymi/trwającymi chorobami. Poniższy poradnik zaprezentuje podstawowe sposoby radzenia sobie z tym problemem

Diagnoza przyczyny wypadania włosów

Najtrafniejszą diagnozę oczywiście postawi lekarz, sami jesteśmy jednakże w stanie zrobić sobie „rachunek sumienia”, który może nam pomóc zidentyfikować nasz problem. Powinniśmy sobie zadać następujące pytania:

  • czy w mojej bliskiej rodzinie (ojciec, jeden z dziadków) występował problem łysienia?
  • czy mój ogólny stan zdrowia jest dobry? Czy cierpiałem ostatnio na powazne dolegliwości?
  • czy zdrowo się odżywiam?
  • czy w mojej pracy / życiu osobistym jest dużo stresu?
  • czy mam problemy z włosami lub skórą głowy które bagatelizuję? (łupież, swędzenie etc.)

Po udzieleniu szczerych odpowiedzi na te pytania możemy dopiero rozpocząć próbę odnalezienia sposobu na nasze leczenie.

Walcz z przyczynami

Jeśli na pierwsze pytanie odpowiedzieliśmy TAK, całkiem prawdopodobne iż mamy do czynienia z tzw. łysieniem typu męskiego (androgenowym), wynikającym z genetycznie przekazywanej obniżonej odporności mieszków włosowych na DHT – produkt uboczny testosteronu. Na szczęście taka diagnoza to nie wyrok – istnieje cały szereg dobrych i – przede wszystkim – skutecznych środków na wypadanie włosów. Wśród tych często używanych w Polsce możemy wyróżnić m.in. ampułki Seboradin oraz szampon przeciw wypadaniu włosów Nisim New Hair Biofactors. Ten ostatni, ze względu na łatwość wdrożenia go do codziennego użytku (po prostu zastępujemy zwykły szampon) oraz poręczność (dostępny jest również w saszetkach i małych opakowanich – idealnych np. do stosowania pod prysznicem na siłowni) szczególnie polecamy osobom żyjącym w wiecznym niedoczasie.

Jeżeli na pytanie o stan naszego zdrowia odpowiedzieliśmy negatywnie – czyli nasze zdrowie pozostawia wiele do życzenia – możemy wiązać wypadanie włosów z naszym stanem zdrowia, i mieć nadzieję iż problem samoczynnie ustąpi. W tym czasie możemy korzystać z suplementów diety różnego rodzaju, a także stosować szampony powstrzymujące wypadanie włosów.

Zdrowe odżywianie – trzeci punkt – jest często ignorowany, szczególnie przez fanów „fast foodów” i śmieciowego jedzenia. Nie od dziś wiadomo, że jesteś tym, co jesz, więc jeśli chcemy być zdrowi, powinniśmy jeść przynajmniej względnie zdrowe jedzenie oraz zapewniać organizmowi wystarczając ilości snu.

Stres działa na nasz organizm wyniszczająco pod wieloma względami – przyspiesza proces starzenia się skóry, ma wpływ na gospodarkę hormonalną i – nierzadko – powoduje wypadanie włosów. Często osoby zestresowane mają też odruchy osłabiające włosy – np. nerwowe pocieranie skóry głowy w trakcie myśleia o problemach .

Ostatni opisany problem – zdrowie naszej skóry głowy i włosów – rozwiązuje stosowanie dobrych szamponów pielęgnacyjnych: może być to już wspomniany wcześniej szampon Nisim, może być to też na przykład – jeśli mówimy o leczeniu łupieżu – popularny Nizoral. Tutaj wybór zależy w dużej mierze od naszych możliwości finansowych i wybranej ścieżki działania: o ile szampon Nizoral jest doskonałym narzędziem do leczenia łupieżu i niektórych rodzajów grzybicy skóry, o tyle szampony zorientowane typowo na zapobieganie wypadaniu włosów podejmują temat bardziej kompleksowo: zawierają środki aktywne działające na wiele rodzajów bakterii i grzybów spotykanych na skórze głowy oraz skutecznie zwalczają łupież. Niestety są to środki z nieco wyższej półki cenowej (choć wspomniany Nisim 60 ml – opakowanie wystarczające na około 10 podwójnych myć głowy kosztuje ok. 13 złotych).