Kraków jest stereotypowo uznawany za miasto wszelkiej kultury. Zjeżdżają się tu ludzie z całego świata by podziwiać architekturę, zabytki, by studiować na jednych z najlepszych uczelni w kraju. Nie oznacza to jednak, że w Krakowie wszyscy mieszkańcy są kulturalni, na poziomie i z klasą. Mieszanka kulturowa sprawia, że wszelkie przyjęte normy i kanony kultury zacierają się. A rozmawiać przecież trzeba.

Czy na pewno potrafimy rozmawiać?

Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, ma problem z prowadzeniem rozmowy. Często brakuje ogłady, taktu. Dzisiejszy styl bycia sprawia, że rozmowy nie mogą być poufne, a wirtualny świat niszczy kulturę rozmowy doszczętnie. Dzisiaj znajomości często ograniczają się do kontaktu przez portale społecznościowe, łatwiej jest wysłać krótką wiadomość przez telefon, niż zadzwonić i chociaż w taki sposób porozmawiać jeśli nie można znaleźć trochę wolnego czasu na spotkanie.

Brak bezpośredniego kontaktu sprawia, że nasza mowa zmienia się, bo nie można powiedzieć, że ewoluuje, skoro zanika. Nasze przekazy są bardzo krótkie, pełne zapożyczeń od innych gwar lub języków, skrótów literowo-liczbowych. A gdy przychodzi nam porozmawiać na poważnie, zaczyna nam brakować słów.

Na taką sytuacje ogromny wpływ ma też zanik czytania książek. Nasz język wymiera, zostaje wypchnięty przez wstawki innych języków, a wiadomo, że polski język należy do jednych z najładniejszych jak i zarazem najtrudniejszych. Choć rozmowę każdy powinien mieć we krwi od najmłodszych lat, większa część społeczeństwa powinna się jej uczyć od nowa. Przede wszystkim zacząć od wzbogacania słownika polskimi, pięknymi, kwiecistymi wyrazami, ograniczyć nadużywanie przekleństw tylko do sytuacji niezbędnych – choć jak wiadomo, kulturalni ludzie nie powinni używać ich w ogóle.

Psycholog pomoże w nauce konwersacji?

Pomóc mogą książki spotkania z odpowiednio wykwalifikowanymi osobami. W Krakowie ruszyła akcja mająca na celu otworzyć ludzi na rozmowę. W ośmiu wybranych szkołach średnich odbywają się spotkania z psychologiem, który pomaga wyrobić sobie nawyk rozmawiania. Uczniowie wskazówki te uznają za bardzo przydatne, po wypełnieniu kilku psychologicznych testów okazało się, że nawet nie zdawali sobie sprawy z ogromu problemu. Młodym ludziom nie jest niezbędna psychoterapia, oni dalej się uczą i jeszcze nie są straceni, natomiast nieco starsze, nieśmiałe osoby mogą się bez psychoterapii nie obejść. Organizatorzy kampanii przewidują rozszerzenie swojej działalności jeśli zasięg licealny zakończy się sukcesem, a wszystko na to wskazuje.

 Młodym ludziom wytłumaczenie roli psychoterapii w tej sytuacji nie jest wyczynem, są pojętni i rozumieją postęp cywilizacyjny. Gorzej niestety sytuacja wygląda w przypadku starszych osób, dla których wizyta u psychologa, przeprowadzenie psychoterapii kojarzy się tylko ze szpitalem psychiatrycznym, białym kaftanem i faszerowaniem toną leków uspokajających.

Nikt jednak nie mówił, że kampania będzie prosta do przeprowadzenia. Cel jest bardzo ważny, a osoby pracujące nad kampania bardzo zmotywowane. Ekipa składa się z wielu młodych psychologów, którzy SA wspierani przez ich starszych doświadczeniem kolegów – jest to idealna mieszanka dużego entuzjazmu z wieloma laty zbieranego doświadczenia. Psychoterapeuci przygotowali wiele form psychoterapii, które będą raczej kojarzyły się z zabawą niż przykrym doświadczeniem. Z młodymi osobami poszło dość łatwo, czas przekonać do psychoterapii starszych Krakusów.